Instalacje PV

Jak powstaje prąd ze słońca?

Przemiana energii promieniowania słonecznego na prąd oparta jest na zjawisku fotowoltaicznym. Zjawisko to polega na powstawaniu ładunku elektrycznego na powierzchni ciała stałego (do budowy ogniw wykorzystuje się krzem) pod wpływem promieniowania słonecznego. Pierwszym który zaobserwował to zjawisko był fizyk Antoni Cezar Becquerel . Było to już w 1839 roku.

Milowym krokiem w rozwoju energetyki słonecznej było w 1905 r. wyjaśnienie i opisanie za pomocą wzorów zjawiska fotoelektrycznego przez  Alberta Einsteina. Pozwoliło to na dalszy rozwój badań. Następnie w 1918 światowej sławy polski uczony, chemik Jan Czochralski, opracował metodę wytwarzania monokryształów krzemu. Na bazie tej metody w 1941r.  Russell Ohl zbudował pierwszą krzemową baterię słoneczna

Źródlo : www.pl.wikipedia.org

Źródło:  Protech group s.r.o.

Mimo, że już w 1954 r. firma Bell Labs zaczęła produkować pierwsze krzemowe ogniwa fotowoltaiczne nie spowodowało to rozwoju elektrowni słonecznych dla celów energetyki. Głównym powodem tego stanu rzeczy był fakt że ich sprawność wynosiła tylko 4%. Dalszy rozwój ogniw fotowoltaicznych był spowodowany potrzebami przemysłu kosmicznego. Przez następne dziesięciolecia sprawność ta rosła i dochodzi obecnie do 20%.

Planujesz budowę - od czego zacząć ?

Podejmując decyzje o budowie elektrowni słonecznej musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

Wybór odpowiedniej lokalizacji

Bardzo ważna rzeczą jest wybór odpowiedniej lokalizacji. To od niej w znacznej mierze zależy efektywność pracy naszej elektrowni.
Optymalna lokalizacja to działka w kształcie kwadratu lub prostokąta, zlokalizowana w płaskim terenie lub lekko nachylona na południe. Ważne jest żeby w bezpośredniej okolicy działki nie było obiektów budowlanych, drzew lub innych elementów krajobrazu, które mogłyby ją zacieniać.
Gdy występują elementy krajobrazu zacieniające musimy uwzględnić ich wpływ na prace elektrowni.
Wybierając lokalizacje pod nasza elektrownie zwróćmy uwagę na odległość do linii elektroenergetycznej do której możemy się podłączyć. Optymalna sytuacja jest gdy linia elektroenergetyczna przechodzi przez teren naszej działki lub przebiega w pobliżu.
Nie mniejsze znaczenie ma powierzchnia działki. To ona decyduje o mocy elektrowni jaką możemy wybudować w danym miejscu. Przykładowo dla elektrowni o mocy 1 MW potrzebujemy działki o min powierzchni 2 ha.

Rozpoznanie formalno-prawnych możliwości budowy na naszej działce

Następnie musimy sprawdzić w Zakładzie Energetycznym możliwość przyłączenia do sieci planowanej elektrowni fotowoltaicznej, oraz braku przeciwwskazań zlokalizowania jej w danym miejscu czego dokonuje się w gminie. 
Powinniśmy sprawdzić czy dany obszar na którym ma znajdować się planowana inwestycja posiada Plan Przestrzennego Zagospodarowania i pod jaką działalność ten teren jest przeznaczony.
W przypadku gdy nie ma Planu Przestrzennego Zagospodarowania musimy wystąpić o określenie Warunków Zabudowy i Zagospodarowania Terenu (WZiZT).
W ramach przygotowań formalno-prawnych musimy wystąpić również o decyzje o konieczności przeprowadzenia oceny Oddziaływania naszej elektrowni na Środowisko. 
Następnie mając WZiZT do tej pory wystarczyło dokonać zgłoszenia budowy do architektury. 
Niemniej już wiemy ze w planowanych nowelizacjach prawa budowlanego wszystkie tego typu instalacje o mocy powyżej 40 kW będą wymagały pozwolenia na budowę. Dlatego tez musimy przemyśleć czy już w chwili obecnej nie przygotować się do tej regulacji prawnej.

Zleć to fachowcom

Proces zaplanowania elektrowni słonecznej o optymalnych parametrach jak również dopełnienie wymogów formalno-prawny jest dość skomplikowany i dobrze jest go zlecić fachowcom. 
Jeśli potrzebujesz fachowej porady lub pomocy w tym zakresie skontaktuj się z nami. Nasza wykwalifikowana kadra jest do Twojej dyspozycji.

Jeżeli:

Nie wiesz jak dobrać urządzenia?

Jak to się opłaca?

Jak wygląda stan prawny?